Lideri Evropske unije nisu uspjeli postići dogovor o postavljanju gornje granice cijene prirodnog gasa nakon debate koja je završena u ranim jutarnjim satima u petak, ali su odlučili da sprovedu studije da bi utvrdili moguće posljedice utvrđivanja maksimalne cijene, javlja Anadolija.
“Sada imamo veoma dobru i čvrstu mapu puta da nastavimo da radimo na temi cijena energije. Lideri su dali strateške smjernice koje smo željeli za prijedlog koji smo stavili na sto u utorak”, rekla je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen novinarima na kraju prvog dana samita lidera EU-a u Briselu.
Ograničenje cijene uvoznog prirodnog gasa traži 15 članica EU-a, među kojima su Francuska, Italija, Španija i Belgija, ali Njemačka, Holandija, Danska i druge zemlje ne podržavaju ovu ideju.
Zemlje koje se protive ograničenju cijena smatraju da bi to ugrozilo sigurnost snabdijevanja energijom, posebno u zimskim mjesecima.
“Ministri energetike EU-a će se okupiti 25. oktobra kako bi razgovarali o mjerama i ograničenju cijena”, rekla je Leyen.
– Novi mehanizam na tržištu gasa –
Prema njenim riječima, Komisija će uspostaviti mehanizam za korekciju tržišta da bi ograničila prekomjerna povećanja cijena gasa, a radiće sa ministrima energetike na pripremi zakonskog prijedloga za aktiviranje ovog mehanizma.
“Lideri su razgovarali i o potencijalnom mehanizamu za ograničavanje uticaja visokih cijena gasa na cijenu električne energije”, dodala je Ursula von der Leyen.
Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel rekao je da su lideri postigli dogovor o paketu mjera u energetici, što je važan korak.
– Završna deklaracija –
“Evropska unija će ostati ujedinjena da bi zaštitila svoje građane i preduzeća i preduzela hitne mjere protiv ruske upotrebe energije kao oružja”, navela je Evropska komisija u završnoj deklaraciji koja je djelimično objavljena nakon sastanka.