Racionalno korištenje energije rezultira manjim računima za grijanje, električnu energiju i komunalne usluge, te doprinosi očuvanju okoliša i smanjenju zagađenja zraka. Iz tog razloga, građani se u domaćinstvima trude koristiti LED rasvjetna tijela, redovno servisirati električne uređaje, izvršiti termoizolaciju domova i racionalno koristiti vodu. Ipak, rijetko se razmišlja o potrošnji energije u javnim objektima poput škola, bolnica, vrtića…
Pojedini objekti u Kantonu Sarajevo nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu neadekvatno su obnovljeni i održavani te su zastarjeli, sa dotrajalim sistemima grijanja i hlađenja i bez adekvatne termoizolacije. Osnovna karakteristika ovih objekata je neracionalno velika potrošnja svih oblika energije, prvenstveno energije za grijanje i hlađenje, što ima značajan uticaj na energetski intenzitet BiH.
Prema podacima Međunarodne agencije za energiju, prosječna europska država za istu količinu utrošene energije ostvari četiri puta veći nacionalni dohodak od BiH. S obzirom na kritičnu količinu potrošnje energije u javnim objektima, implementacija mjera energijske efikasnosti omogućava ekonomske uštede i povećanje energijske stabilnosti. Također, mjere energijske efikasnosti značajno doprinose smanjenju zagađenja zraka u KS, povećanju nivoa komfora za sve korisnike objekata te, u zavisnosti od provedenih mjera, mogu produžiti vijek trajanja javnih objekata za oko 20 godina.
Imajući u vidu navedeno, Vlada Kantona Sarajevo, putem Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša realizuje projekt “Energijska efikasnosti u javnim objektima Kantona Sarajevo”. Radove povećanja energijske efikasnosti objekata finansira Vlada KS uz podršku Evropske Unije, WBIF, Austrije i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Cilj projekta je provođenje mjera energijske efikasnosti na 40 javnih objekata, među kojima su vrtići, škole, fakulteti, domovi zdravlja, ambulante i studentski domovi.