Bago za Polis: BiH je siromašno društvo
U jeku poskupljenja koja iz sedmice u sedmicu kotiraju ka gore, građani BiH se pitaju može li se konačno zaustaviti rast cijena životnih namirnica. Zaposlenici u BiH, s takoreći solidnijim platama, već su i sami počeli sastavljati kraj s krajem, a voće i povrće se odavno kupuje na komad. Šta ovakva situacija predviđa i postajemo li siromašno društvo, pitanja su o kojima je za emisiju Polis govorio Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača “Fortuna”.
-Nedvojbeno je da smo siromašno društvo ako se obitelji odriču nekih normalnih stvari, to je ono što bez sumnje ukazuje na siromaštvo, tvrdi Bago. Dakle, radi se o osnovnim stvarima koje bi jedna obitelj trebala imati. Sindikati imaju svoju potrošačku košaricu koju izbacuju, a svjetske agencije koje se na području čitavog svijeta bave istraživanjem kvalitete življenja i troškova, govore da u BiH za jednu četveročlanu obitelj treba 3300 maraka – bez troškova režija ili kredita za stan, pojašnjava Bago.
-Naime, veliki je procenat obitelji u BiH koje ne mogu ispuniti potrebe za osnovnim stvarima, kako on kaže – jednostavno je nedostižno. Ljudi se odriču, a odricanje je gore od zaduženja. Kad se lice zaduži, taj kredit može vratiti i isplati se, pogotovo ako je uložen u nešto dobro, ali kada se čovjek odriče u ime svoje djece i svoje ime to je nepovratno i nepopravljivo, ističe predsjednik Udruženja potrošača “Fortuna”.
-Zamislite jednog momka od dvadeset godina koji se odricao svega; sporta, kulture, higijene, obrazovanja, kvalitetnog života… On se ne može takmičiti s vršnjakom koji je sve navedeno imao, ni u kulturnom, ni u sportskom ni u gospodarstvenom smislu. Pravimo ljude koji su nazadni, a računamo na te mlade ljude da će raditi i doprinositi penzionom fondu. To je jedna šizofrena situacija, jer ukoliko očekujete nešto od nekoga, u njega morate prvo investirati, zaključio je Bago.
Radila Adha Kargić