U okviru XX Zimskog salona knjige predstavljeno je izdanje “Sarajevo, zajedno smo rasli ja i ti” Gorana Mikulića, vlasnika Izdavačke kuće Art Rabic.
Mikulić je najavio da će se ova edicija sastojati ubuduće od pet knjiga.
Njeno pojavljivanje mu je ranije savjetovao Zlatko Dizdarević, današnji promotor izdanja, imajući u vidu sjećanje na Sarajevo iz ne tako davne prošlosti kada je grad doživljavao “zvjezdane trenutke”, a nasuprot tome, potonje kulturološko, ekonomsko i na više drugih načina – uništavanje.
Mikulić, Sarajlija, kad se odlučio na ovo izdanje, obratio se i onima koji su otišli vani, smatrajući da mnogo bolje opažaju promjene grada. Tako su u koricama knjige zastupljeni tekstovi 28 autora, jedanaeste knjige o ‘vremenima bivšim’, kako je kazao promotor Dizdarević.
Po njegovim zapažanjima, dva su različita gledanja u sjećanju ljudi koji su otišli i onih što su ostali u Sarajevu.
– Nostaligija prvih ide do nježnosti – divne, ljudske, ali pomalo zaboravlja brutalne činjenice, dok su autori iz ove druge grupe otvorili i teme današnjeg života koji nas malo-pomalo satire – rekao je Dizdarević.
On ističe zapažanje jednog od autora koji nije Sarajlija i živi u Zagrebu, a primijetio je da nigdje – ni u Zagrebu ni Splitu, pa ni u Bogradu i drugim gradovima, nema toliko nostalgije za ‘gradom iz onih vremena’ kao u Sarajevu.
– Sarajevo je zaista bilo čudo u kojem su cvjetali kultura, sport, umjetnost i mnoge djelatnosti, a dekadencija koja se dešava danas je strašna – smatra Dizdarević.
To je bio grad najbogatiji vrijednostima u bivšoj Jugoslaviji, kaže Goran Mikulić. Osobito ga vrijeđa, dodao je, što boravak u današnjem Sarajevu posjetici vrednuju uglavnom ‘po dobrim ćevapima’ a ne po mnogobrojnim znamenitostima.
Knjige koje Mikulić objavljuje su njegova lična borba za njegov grad, poručio je.