Na današnji dan 1995. tri mlada života zauvijek su nestala. A istog dana ranjeno je još troje djece. Najmlađa djevojčica Sidbela Zimić, imala je 9 godina, Amina Pajević 11, te Ljiljana Janjić 12 godina. Polaganjem cvijeća, minutom šutnje i učenjem Fatihe, obilježena je još jedna godišnjica tog zločina.
„Ovdje su djeca bila u jednoj igri i oni su uglavnom koristili takve prilike kad se djeca okupe i kad su u igri i ubili su tri djevojčice pa moglo bi se reći, obzirom da su bili u igri, da su one ubijene sa osmjehom na licu. Da tragedija bude veća istog dana ubijena su dva dječaka na Tgu djece Dobrinje također koji su bili u igri“, rekao je Fikret Grabovica, predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva.
Na Dobrinji su od granate smrtno stradali Adnan Kržilo i Nihad Efica. Obilježavanju godišnjice prisustvovali su članovi porodica, prijatelji i članovi Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995, predstavnici Gradske uprave Sarajeva i Općine Stari Grad.
„Teško je. Ali onda čovjek kaže pa nije sam i onda ima još malo gorih situacija. Ali rane su rane bila jedna ili ih bilo 10 one jednako bole. Najviše boli što niko za ove zločine nije odgovarao. Djecu što su ubijali po gradu Sarajevu, niko nije ni kažnjen. To boli, boli negiranje zločina, negiranje genocida. Haman nekako jednako boli kao kad ti je dijete ubijeno dakle negira da ti se to desilo“, rekao je Sabrija Zimić, otac ubijene djevojčice.
Zimića boli i činjenica da kako godine prolaze – i vlasti i stanovništvo zaboravljaju na ono što se desilo. A kako bi se sačuvala sjećanja i upoznale buduće generacije sa zločinima koji su počinjeni na teritoriji cijele BiH, Udruženje roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995. priprema i spomen-sobu.
Marina Jeina, TVSA