FMT: Cijene dizela u Federaciji BiH padaju već 13. dan
Prosječna maloprodajna cijena premijum bezolovnog benzina 95 nije se mijenjala u odnosu na jučerašnji dan, dok je prosječna cijena dizela na današnji dan niža za 0,02 KM po litri u odnosu na dan ranije.
Prema podacima Federalnog ministarstva trgovine, prosječna maloprodajna cijena premijum bezolovnog benzina 95 danas iznosi 2,94 KM po litri, a dizela 3,48 KM.
U Federaciji Bosne i Hercegovine još uvijek je na snazi Odluka o propisivanju mjera neposredne kontrole cijena utvrđivanjem maksimalne visine marži za naftne derivate. Ovom odlukom za gospodarska društva koja obavljaju djelatnost trgovine na veliko propisana je maksimalna marža u iznosu od 0,06 KM po litru derivata, dok je za trgovinu na malo maksimalna marža 0,25 KM po litru.
Kontrolu nad primjenom navedene Odluke vrše federalni i županijski tržišni inspektori u kontinuitetu, sve dok je ona na snazi.
Fokus inspekcijskog nadzora usmjeren je na kontrolu kalkulacija veleprodajnih i maloprodajnih cijena, odnosno na kontrolu formiranja cijena propisanih mjerama neposredne kontrole cijena, navode iz Ministarstva.
