
Načelnik Općine Vogošća Migdat Hasanović u emsiji “Špica” govorio je o najvažnijim infrastrukturnim i društvenim projektima koji su planirani i započeti, te o prioritetima Općine u 2026. godini, kao i o dugogodišnjem problemu grijanja.
Govoreći o grijanju, Hasanović je naglasio da problem nije nov i da nijedna prethodna struktura vlasti nije uspjela trajno riješiti to pitanje. Općina Vogošća je od početka insistirala na dugoročnom rješenju, a nakon promjene kantonalnog ministra započeti su intenzivni razgovori.
Prvi korak bio je pronalazak adekvatne lokacije za novi sistem grijanja, nakon čega su pokrenute administrativne procedure. Općina je, prema riječima načelnika, sve svoje obaveze rješavala u najkraćem mogućem roku, uključujući izdavanje urbanističke saglasnosti u roku od tri dana. Trenutno se čeka završetak procedura na nivou Ministarstva.
Hasanović je izrazio nadu da će projekt konačno zaživjeti i da će građani Vogošće dobiti kvalitetno i stabilno grijanje, naglasivši da su u proteklim godinama, posebno u posljednje dvije zime, stanovnici Vogošće često bili zapostavljeni zbog kašnjenja u rješavanju problema koji su bili poznati i nadležnim institucijama.
U samom centru općine planirana je rekonstrukcija fontane i obnova parka pored zgrade Općine, za što je već izrađeno idejno rješenje. Također su u toku razgovori s Ministarstvom obrazovanja o trećoj fazi projekta u Osnovnoj školi „Zahid Baručija“, koja podrazumijeva izgradnju školske sportske dvorane. Jedan od značajnih kulturnih projekata je i opremanje kino-sale u Kulturno-sportskom centru „Anel Bećković“. Javna nabavka je završena, izvođač radova je izabran, a u prvoj fazi bit će uloženo oko 220.000 KM za nabavku najsavremenijeg projektora i ozvučenja, čime će sala biti u potpunosti osposobljena za filmske projekcije. Općina Vogošća značajne napore ulaže i u digitalizaciju uprave. Otvoren je ured za digitalne potpise, a planirana je i izmjena dokument-menadžment sistema, što će ubrzati rad općinskih službi i dodatno ih približiti građanima.
U narednom periodu očekuje se i usvajanje Strategije za mlade, koja je rezultat opsežnih analiza i direktnih razgovora s mladima. Također, u protekloj godini usvojeni su Gender akcioni plan, Lokalni ekološki akcioni plan, Akcioni plan zapošljavanja i drugi strateški dokumenti.
Načelnik je istakao i značaj projekta „Vihor“, koji je realizovan u saradnji s općinama Ilijaš i Hadžići, srednjoškolskim centrima i Zavodom za zapošljavanje. Cilj projekta bio je povezivanje poslodavaca, obrazovnih institucija i javne uprave kako bi se olakšao proces zapošljavanja na lokalnom nivou.
Pored navedenog, načelnik Hasanović osvrnuo se i na niz drugih važnih infrastrukturnih projekata koji su planirani ili se već realizuju, cijelo gostovanje pogledajte u emisiji “Špica.”
