U Edukativnom centru Memorijalnog centra Sarajevo predstavljeni su ključni rezultati rada ove institucije u 2024. godini, kao i okvirni planovi za 2025. godinu.
Direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić rekao je da su uspješno realizovali kapitalne projekte u ovoj godini, uključujući završetak rekonstrukcije i adaptacije kuće “Sloboda” u okviru Spomeničkog kompleksa Tunel D-B, gdje je otvoren Edukativni centar.
“Ovaj centar već je postao ključna platforma za edukaciju mladih o historijskim činjenicama o agresiji na Bosnu i Hercegovinu, opsadi Sarajeva i herojskom otporu građana”, naglasio je Kulanić.
Među najvažnijim projektima istakao je i kreiranje jedinstvenog registra i internet platforme “Heroji”. Ova online platforma pruža pristup podacima o šehidima i poginulim braniteljima na području Bosne i Hercegovine, uključujući informacije o njihovim mjestima ukopa, biografijama i drugim značajnim podacima. Do danas finalizirano je mapiranje mezarja u Kantonu Sarajevo, Prijedorskoj regiji, Brčko Distriktu, Bosansko-podrinjskom kantonu tj. Goraždu i općini Olovo.
Ukupno je, do sada, mapirano preko 8.500 mezara/grobova, dok se u narednoj godini projekat planira proširiti na Unsko-sanski kanton, banjalučku regiju i Tuzlanski kanton.
Za 2025. godinu, Kulanić najavio je nastavak radova na rekonstrukciji kompleksa “Kon-Tiki”, koji će biti adaptiran u “Muzej stradanja građana BiH” s Informaciono-dokumentacijskim centrom te početak izgradnje objekta Arhiva na istoj lokaciji, koji će ispunjavati vrhunske uvjete za čuvanje vrijedne arhivske građe.
Kulanić je također govorio o Tunelu spasa, Spomeničkom kompleksu Tunel D-B, koji je u 2024. godini zabilježio značajan porast posjeta. Memorijalni centar Sarajevo je, uprkos omogućavanju besplatnih posjeta za učenike – što je uvedeno ove godine, ostvario prihod od više od dva miliona KM, što predstavlja značajan porast u odnosu na prethodne godine.
Za 2025. godinu planirana je rekonstrukcija muzejske postavke i dodatnih 25 metara tunelske cijevi, čime će se ovaj memorijalni kompleks unaprijediti u muzeološkom smislu i obogatiti sadržaj za posjetitelje iz cijelog svijeta. U 2024. godini posjetitelji su najviše dolazili iz arapskih zemalja, Republike Turske i Kine, što dodatno svjedoči o globalnom značaju ovog, u svijetu jedinstvenog memorijalnog mjesta.
“Jedan od važnih projekata je svakako i projekat Memorijalne šume. Još uvijek čekamo saglasnost i da Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo pokrene određenu proceduru u pogledu izuzimanja dijela šumskog zemljišta i njegove prenamjene, a kako bi zvanično mogli započeti sa projektom. Memorijalna šuma bi bila jedan od najvećih spomenika u Bosni i Hercegovini posvećen odbrambeno-oslobodilačkom ratu. Trebala bi se prostirati na oko 30 hektara šumskog zemljišta, sa uređenim stazama. Zamišljeno je da unutar Memorijalne šume bude obilježeno ili zasađeno više od 18.800 da li novih stabala ili da se koriste postojeća koja su adekvatna, a na način da svako to drvo simbolizuje ili ubijenog građanina Sarajeva ili poginulog pripadnika Armije ili MUP-a RBiH”, pojasnio je Kulanić.
Šefica Odsjeka za manifestacije Alma Rizvanović Kovačević osvrnula se na ključne događaje realizovane tokom godine, uključujući obilježavanje značajnih datuma poput Dana početka opsade Sarajeva.
“Posebno izdvajamo projekt ‘Stazom sjećanja’, koji je organizovan uz angažman našeg tima i saradnika te volontera tokom mjesec dana priprema. Pokušali smo redanjem određene muzejske postavke, odnosno cipela, da simbolizujemo korake građana Sarajeva koji su ubijeni”, izjavila je Rizvanović Kovačević.
Pomoćnik direktora Mirsad Delalić govorio je o realizaciji infrastrukturnih i spomeničkih projekata, kao i o saradnji s relevantnim institucijama i organizacijama. Istaknuti su radovi na izgradnji spomen-obilježja i održavanju mezarja, te sufinansiranju projekata udruženja i organizacija koje dijele misiju Memorijalnog centra i sporazumima o saradnji sa drugim institucijama na projektima kulture sjećanja.
Prikazan je i video o projektu “Heroji” u realizaciji Memorijalnog centra Sarajevo, koji detaljno prikazuje značaj ovog registra i internet platforme, kao i način na koji se projekat razvijao kroz dvije faze.
Memorijalni centar Sarajevo i u narednoj godini ostaje posvećen jačanju kolektivnog pamćenja i promociji vrijednosti otpora i antifašizma, koji su oblikovali historiju Bosne i Hercegovine.